Регистрация и данъчни изисквания за фрийлансъи 2020
Работа на свободна практика
Във връзка с активното развитие на информационните технологии, динамичните промени в пазарните условия в целия свят се появяват нови форми на социални отношения, които преди това не са били регулирани със закони. Трудовото законодателство също не е изключение: свободните професии изискват решаването на специфични въпроси. Според експерти до 2030 г. на пазара на труда ще има около 35% повече хора, които ще бъдат с такъв тип професии.
Терминът „свободна професия“ е регламентиран в Закона за данъците върху доходите на физическите лица или съкратено ЗДДФЛ в Р България. Работата от дома, извършването на фрийлансърска, занаятчийска и друг тип специфична дейност означава, че лицето е на свободна практика, което влече след себе си различни трудово- правни въпроси.
Реално този човек реализира някакъв видпрофесионална дейност за своя сметка, например като: журналист, счетоводител, архитект… Може да не е регистриран като едноличен търговец, а да извършва дейност с патент.
А това означава, че той е и самоосигуряващ се според Кодекса за социално осигуряване в Р България.
Работа на свободна практика – ето какво е важно да се знае от всеки, който иска да работи по този начин!
Първа стъпка
Нужно е да се направи регистрация като специалист на свободна практика. Тази процедура е съвсем лесна. Просто се подава заявление към Агенцията по вписванията в 7 дневен срок от започването на дейността в регистър БУЛСТАТ. Това става лично или чрез упълномощен представител. След самата регистрация човек вече има единен идентификационен код (ЕИК).
Втора стъпка
След като човек започне с издадения ЕИК законова работа в определена сфера, то е нужно да плаща и съответните данъци и осигуровки. В Националната агенция за приходите, съкратено НАП, се подава Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Тук е налице възможност човек сам да избере своя месечен осигурителен доход, върху който ще се внасят осигурителните си вноски. Срокът за тях е до
до 25-то число на съответния месеца, последващ този месец, за който се отнасят. Хората на свободна практика трябва да направят предварително консултация със счетоводител или юрист, за да могат да са наясно с всички възможни ситуации и настъпили промени. Например, човек, ако се е регистрирал като лице, извършващо свободна професия, се осигурява единствено когато извършва дейност. Но ако не извършва такава за даден период от време, то не плаща осигуровки. В такъв случай отново в НАП, се подава същата Декларация, в която се отбелязва прекъсване на дейността.
Трета стъпка
Плащането на данъци е специфично и е доста различно според вида на извършваната дейност:
- Ако дейността е патентна, тя се облага с патентен данък, съгласно Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Това налага подаването на Декларация за патент по чл. 61, ЗМДТ в съответната община преди започване на дейността. Същата се подава и до 31 януари на всяка последваща година.
- Ако дейността не е патентна, се дължат данъци по ЗДДФЛ. Това налага за първите 3 тримесечия на годината до края на месеца, последващ месеците, за които се отнася, да се подава Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ. С нея се декларира и плаща авансов данък върху реално придобития доход през съответното тримесечие.
10% е размерът на данъка и той се определя след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността и платените през тримесечието осигуровки. Нормативно признатите разходи в общия случай са 25 % , при авторски възнаграждения се признават 40%.
Ако човек е със свободна професия, то той попълва и годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с цел изравняване на дължимите осигуровки и данъка спрямо реализирания облагаем доход през годината. За 2020 г. минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 610 лв., а максималният - 3 000 лв. Както и не бива да се пропуска до 30 април да се попълни в НАП годишната декларация: Образец 6.
Ето и 2 често задавани въпроса при работа на свободна практика:
1 Въпрос
При регистрация на човек със свободна професия, нужна ли е регистрация по ЗДДС?
Зависи - ако облагаемият доход е в размер 50 000 лв. за предходни 12 месеца, то се прави регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 100 от ЗДДС.
2 въпрос
Нужно ли е лицето на свободна практика да има касов апарат?
В случая, то не е длъжно да има касов апарат и да издава касови бележки. Но това означава, че за придобитите доходи задължително издава фактури.
От изложеното в статията е ясно е, че се налага идеално познаване на трудово-правните закони в Р България, които в последните години търпят чести промени. За да не допуснете грешки, ако упражнявате свободна професия, наемете си счетоводител или правете чести консултации със специалисти в тази област. Така ще се спасите от евентуални грешки и няма да нарушавате законите в нашата страна.